| Processor | AMD Ryzen 5 7530U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch HD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp Pavilion 15 |
|---|---|
| Model | Pavilion 15 |
| Price | Tk 67,619 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | MediaTek Wi-Fi-6 MT7921 (2x2) |
|---|
| Display Type | HD micro-edge, BrightView, 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 768 x 1366 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 36.02 x 23.4 x 1.79 cm (14.18 x 9.21 x 0.7 in) |
|---|---|
| Body Weight | 192 grams (3.86 Ibs) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Natural silver, Ceramic White, Fog Blue |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Lithium-ion prismatic battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 41 Wh battery |
| Battery Backup | Up to 6 hours |
| Audio | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | MediaTek Wi-Fi-6 MT7921 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Full-size, backlit, natural silver keyboard with numeric keypad |
It's almost ridiculous.
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel N200 Processor Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch IPS Display
Processor: Intel Celeron N4500 Processor
RAM: 4GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 WHr Long-life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →